In Usługi

Zimowe zagrożenia dla przechodniów stanowią sople i nawisy śnieżne. Usuwanie sopli i nawisów śnieżnych jest obowiązkiem zarządców budynków jednak nie wszyscy dbają o wypełnienie tego obowiązku. W związku z tym wiele urzędów wysyła straż miejską do przeglądu budynków, a zaniedbania w tym zakresie zgłaszane są do nadzoru budowlanego.

Jednakże część prac związanych z usuwaniem sopli i nawisów śnieżnych wykonuje straż pożarna. Niejasne są regulacje z tym związane, gdyż urzędy miejskie mają obowiązek zamówić taką usługę dla budynków należących do miasta w niezależnej firmie. To jednak nie jest najważniejsze. Nawisy śnieżne i sople stwarzają duże zagrożenie szczególnie wtedy, gdy panuje mróz. Wszelkie wstrząsy lub inne czynniki mogą sprawić, że się obsuną, a że często znajdują się na wysuniętych częściach dachu, bezpośrednio pod nimi znajduje się chodnik. W przypadku sopli skojarzenia są oczywiste i oczywiście zagrożenie istnieje również wówczas, gdy jest odwilż. Nawisy natomiast stanowią zagrożenie właśnie wtedy, gdy są zamarznięte, są bowiem dużą, twardą masą, która może narobić wiele szkód.

Usuwanie sopli i nawisów śnieżnych

Usuwanie sopli i nawisów oczywiście wymaga specjalistycznego sprzętu. Nigdy nie usuwa się ich z powierzchni dachu, bowiem to również stanowi zagrożenie dla przechodniów. Należy więc wykorzystać podnośniki, którymi właśnie dysponuje straż pożarna i być może przez niektóre gminy jest w tym celu wykorzystywana. Aczkolwiek należy zaznaczyć, że istnieją wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które usuwanie sopli i nawisów wykonują profesjonalnie i szybko, podobnie jak usuwają śnieg z dachów.

Odśnieżanie dachów dlaczego to jest ważne

Wykorzystanie podnośników jezdnych jest niezbędne by właściwie wykonać tego typu pracę. Nie stosuje się przy tym jakichkolwiek środków dodatkowych, a jedynie pracę fizyczną. Sople i nawisy zabezpiecza się podkładając pod nie pojemniki, a mniejsze usuwa się będąc na tyle blisko, by kontrolować ich upadek lub najzwyklej je złapać.

Kto może usuwać sople i nawisy z dachu?

Wiadome jest, że zarządcy budynków zwykle tego nie robią. Wiadomo już, że czasem straż pożarna wykonuje tę pracę. Wspomnieliśmy jednak o firmach specjalizujących się w tego typu pracy. Aktualnie niemal w każdym dużym mieście istnieje ich kilka. Czasem są to firmy budowlane, które zimą, gdy budownictwo stoi, wykorzystują swój sprzęt i pracowników do innych czynności, a wynika to stąd, iż do usuwania sopli i nawisów należy spełnić kilka warunków, które wielu z budowlańców spełnia. Należą do nich: posiadanie orzeczenia lekarskiego pozwalającego na pracę na wysokościach, posiadanie odpowiedniego sprzętu (szelek z linkami bezpieczeństwa etc.), gdyż nie zawsze usuwanie sopli odbywa się w miejscach, do których sięga podnośnik, oraz oczywiście posiadanie sprzętu ciężkiego.

Usuwanie sopli to niewątpliwie praca niebezpieczna i powinni ją wykonywać specjaliści, doświadczenie alpinistyczne nie jest jednak potrzebne. Wystarczy, że na co dzień pracuje się na podnośniku lub wisi się na linkach, na dużej wysokości.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search