In Motoryzacja

Na wynajem auta decydujemy się z różnych przyczyn. Kiedy już podejmiecie decyzję, że wynajęcie samochodu to najlepsza opcja dla was, obowiązkowo sprawdźcie, co dostaniecie w cenie. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, za które niemal każda wypożyczalnia aut naliczy dodatkową opłatę.

Warto zweryfikować:

  • Fotelik dziecięcy – koszt rzędu 140 złotych za wynajem.
  • Dodatkowy kierowca – od 5 do 25 złotych za dobę.
  • Nawigacja – od 10 do 40 złotych za dobę.
  • Zgoda na wyjazd poza granice Polski – 50 złotych i jest to opłata najczęściej jednorazowa.
  • Skibox – 10 złotych za dobę.
  • Łańcuchy zimowe – około 300 złotych za wynajem.
  • Przekroczenie dziennego limitu kilometrów – 15 groszy za kilometr.
  • Opłata przygotowawcza – od 20 złotych wzwyż.

Odbiór samochodu poza siedzibą firmy – od 40 złotych. Jeśli odbiór ma miejsce poza terenem miast trzeba liczyć się z dodatkową opłatą za każdy kilometr.

Zwrot pojazdu poza siedzibą firmy – od 40 złotych. Podobnie jak przy odbiorze, naliczana jest dodatkowa opłata za każdy kilometr poza miastem.

Odbiór auta po godzinach pracy salonu – 150 złotych.

Część z tych opcji jest wręcz niezbędna, jeśli decydujecie się wynająć samochód na wakacje.

Wynajem auta a kaucja

Uwagę warto również zwrócić na kaucję. Dowolna wypożyczalnia samochodów dolicza do ceny najmu niemałą kwotę, gwarantującą dotrzymanie zobowiązania. Jeśli zaś nie dotrzymacie umowy pieniądze te zostaną skonfiskowane na poczet odszkodowania. Dlatego też rzadkim zjawiskiem jest wynajem auta bez kaucji.

Ponad to, jeśli decydujecie się na wynajęcie samochodu musicie mieć ukończone 21 lat i posiadać prawo jazdy, które pozwala na poruszanie się po terenie RP. Dokument musi być ważny co najmniej od roku. Aby podpisać umowę będziecie potrzebować dokumentu identyfikującego. W takiej sytuacji najlepiej sprawdza się dowód osobisty, ale jako zastępstwo może służyć również paszport. Koniecznie zwróćcie również uwagę na to, czy dana firma umożliwia wypożyczenie samochodu bez karty kredytowej. Istnieją bowiem salony, które nie przyjmują kaucji w gotówce a blokują ją właśnie na karcie.

Kruczki w umowie wynajmu samochodu

Uwaga! Podpisując umowę obligatoryjnie zwróćcie uwagę na to, czy nie zawiera ona dodatkowych dopisków, o których sprzedawca raczył nie wspomnieć. Może okazać się, że cena najmu w danym okresie, na który się zdecydowaliście (np. wakacyjnym czy świątecznym) jest o kilkanaście procent wyższa od tej w normalne dni. Poza tym zweryfikujcie wysokość pobieranej kwoty za rezygnację z najmu oraz czy ceny za usługi podane są netto, czy brutto. Jeszcze jeden stosunkowo ważny zapis, który może pokrzyżować wakacyjne plany. Skontrolujcie czy umowa wynajmu auta nie zawiera dopisku, mówiącego o tym, że pracownik firmy ma prawo odmówić podpisania umowy a nawet wydania wypożyczonego  samochodu bez konieczności podawania przyczyny.

Ubezpieczenie wynajętego auta

Dodatkowo koniecznie sprawdź, co wchodzi w cenę najmu. Najważniejsze, aby w tej kwocie zmieściły się: ubezpieczenie od skutków kolizji, ubezpieczenie od kradzieży, ubezpieczenie AC, OC oraz NNW. Uwaga! Jeśli wypożyczacie auto z pełnym bakiem to musicie liczyć się z tym, że rzadko bywa ono wliczone w cenę. Wiąże się to ze zobowiązaniem odstawienia wynajętego samochodu również z pełnym zbiornikiem.

Wypożyczenie samochodu to stosunkowo łatwa procedura. Od najemcy wymaga jednak dużej spostrzegawczości i znajomości branży tak, aby podpisać jak najkorzystniejszą umowę. Dlatego jeśli decydujecie się na wynajem auta koniecznie sprawdźcie warunki w kilku różnych firmach oraz zapytajcie o szczegóły, o których pisaliśmy wyżej.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search