In Dom

Na rynku urządzeń generujących ciepło w mieszkaniach, domach, lokalach użytkowych, rywalizują w zasadzie dwa typy grzejników – te wykonane z aluminium i te wykonane ze stali. I jedne, i drugie mają swoich zwolenników. Jednak ci, którym zależy na tak istotnych w pokojach typu salonowego walorach estetycznych, wybierają modele wykonane z aluminium. Sprawdźmy, co dają nam takie modele.

Po pierwsze: komfort cieplny w salonie

Salon, nazywany także pokojem dziennym, uchodzi za wizytówkę domu – to tu przyjmujemy rodzinę, znajomych; tu spędzamy czas wolny. Przebywanie w nim musi więc być dla nas komfortowe – i to nie tylko za sprawą mebli. Musimy bowiem zdać sobie sprawę z tego, że zanim się one pojawią, w salonie zamontowane zostaną źródła ciepła, które będą współtworzyły atmosferę tego miejsca. O czym musimy pamiętać?

  • Lokalizacja grzejnika – na ogół grzejnik umieszcza się pod oknem tak, by znajdował się około 10 cm od parapetu i tyle samo od ziemi, a także 2-3 cm od ściany za nim. W takim miejscu, w którym straty ciepła są największe, grzejniki działają najefektywniej.
  • Do wielkości salonu dobieramy moc grzejnika. Standardowo przyjmuje się, że grzejnik, który zapewni komfortową dla naszego samopoczucia temperaturę oscylująca w granicach 19-21 stopni, będzie miał moc w granicach 120 W, jeśli mamy do czynienia z dobrze izolowanym budynkiem; jeśli nie, możemy potrzebować nawet 400 W. Warto te parametry przeliczyć, by dobrać optymalną moc grzewczą, w przeciwnym razie albo będziemy płacić za wysokie rachunki, albo mieć niedogrzany salon.
  • Grzejniki aluminiowe oddają ciepło na zasadzie konwekcji, czyli ruchu ogrzanego powietrza, a oraz promieniowania, czyli ogrzewania otaczających powierzchni. By te fizyczne prawa działały na naszą korzyść, grzejnik nie powinien być zastawiony czy mocno przysłonięty.

Po drugie: temperatura na zawołanie w grzejnikach aluminiowych

Grzejniki wykonane z aluminium szybko się nagrzewają, doskonale współpracują w urządzeniami regulującymi temperaturę w salonie. Dzięki ręcznemu termostatowi lub automatycznemu regulatorowi typu pokojowego lub pogodowego szybko podniesiemy lub obniżymy temperaturę w pomieszczeniu, co poza względami istotnymi dla wygody przebywania w salonie, ma też aspekt ekonomiczny.

Przykład jasnego aluminiowego grzejnika

Po trzecie: wybierasz taki grzejnik aluminiowy, jaki ci się podoba

Wykonane z aluminium grzejniki mają charakterystyczna budowę członową z otworami w górnej części, służącymi do ukierunkowania przepływu powietrza. Już ta niejednorodność płaszczyzny stanowi elementy ozdobny. Ponadto wielu producentów zadbało o to, by grzejniki aluminiowe produkowane były w wersjach dekoracyjnych. Znajdziemy więc wśród nich nietuzinkowe kształty, zaokrąglenia, nietypowe otwory, a także kolory inne niż biel. W zakresie koloru mamy do wyboru praktycznie wszystkie odcienie z palety RAL. Dzięki temu aluminiowy grzejnik z łatwością dopasujemy do salonów urządzonych w stylu klasycznym, jak i awangardowym.

Przeczytaj również o tym jak odpowiednio wymieniać grzejniki na stronie https://kotlygrzejniki.pl/porady-kotly-piece/jak-odpowiednio-wymienic-grzejnik/

Własny pomysł na aluminium w salonie

Grzejniki należą do podstawowych elementów wyposażenia i jeszcze do niedawna traktowane były po macoszemu. Obecnie jednak coraz większą uwagę zwracamy na to, by poza swoją podstawową funkcją, spełniały się także w roli dekoracyjnej. Warto więc o nich pomyśleć już na etapie projektowania i zdecydować o tym, że w naszym salonie znajdą się grzejniki aluminiowe.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search