In Motoryzacja

Zawór EGR to jeden z kłopotliwych elementów samochodu, który często ulega zatykaniu. Z kolei w związku z tym, że cena nowego zaworu nie należy do najniższych, stosuje się zastępcze metody jego regeneracji. Należy do nich usuwanie oraz czyszczenie EGR. Prezentujemy zalety drugiej z metod oraz wskazówki ważne z punktu widzenia trwałości zaworu.

Kiedy wybrać czyszczenie EGR?

Czyszczenie EGR jest bardziej efektywną alternatywą dla wymiany filtra w przypadku starszych aut. Wynika to ze względów konstrukcyjnych, gdyż w starszych modelach budowa zaworu jest prostsza. W przypadku nowych aut czyszczenie zaworu może przynieść krótkotrwały efekt lub może być bezzasadne. Zdaniem fachowców wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wymiana zaworu, przy czym najlepsze efekty daje wykorzystanie oryginalnych części. Zamienniki są obecnie słabej jakości i po ich zamontowaniu szybko dochodzi do ponownego zatkania i awarii zaworu.

Dodatkowo głównym wyznacznikiem w kwestii wyboru metody regeneracji zaworu EGR jest poziom jego zanieczyszczenia. Wśród predyspozycji do wykonania czyszczenia EGR znajduje się moment reakcji na usterkę. Dokładnie metoda ta jest odpowiednia dla przypadków, gdy awaria zaworu zostanie wcześnie wykryta i nie doszło do poważnych uszkodzeń.

Mechanik czyszczący zawór EGR

Czyszczenie zaworu jest też dobrą metodą utrzymania zaworu w dobrym stanie, o ile jest regularnie wykonywane. Dobrym zwyczajem jest wykonywanie czyszczenia EGR co 60-80 tys. km. Taka profilaktyka przynosi najlepsze efekty.

Warto mieć świadomość, że niesprawny zawór EGR jest częstą przyczyną zwiększonego zużycia paliwa oraz gaśnięcia silnika podczas wciskania sprzęgła, a objawy te dostrzegamy najczęściej, gdy już jedynym ratunkiem jest wymiana zaworu. Regularne czyszczenie EGR może nas przed tym uchronić.

Przebieg czyszczenia EGR

Istotnym etapem w procesie czyszczenia EGR jest zlokalizowanie zaworu. Miejsce jego montażu jest różne w zależności od modelu samochodu. Pod tym względem najlepiej zdać się na pomoc doświadczonego mechanika. Samo czyszczenie EGR należy wykonać kilkakrotnie dla uzyskania odpowiedniego efektu. Po całym zabiegu ważne jest wykonanie próbnej jazdy i odpięcie akumulatora, dzięki czemu sterowniki łatwiej przystosują się do nowych warunków.

W przypadku gdy decydujemy się na czyszczenie EGR, zaleca się również wyczyszczenie kolektora dolotowego i przepustnicy. Dzięki temu efekt będzie trwalszy.

Podsumowując, czyszczenie EGR ma sens pod warunkiem regularnego wykonywania tego zabiegu oraz w przypadku starszych aut. Ważne więc, by nie lekceważyć objawów usterki, wśród których częstym jest komunikat kontrolki check engine. Dla efektu czyszczenia EGR bardzo ważny jest bowiem czas reakcji.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search