In Dom

Drewno twarde, takie jak dąb, wiśnia, klon czy orzech włoski jest zazwyczaj przecierane w tartaku tylko raz, w wyniku czego otrzymujemy tarcicę nieobrzynaną. Brzeszczoty traku nie zostały zaprojektowane z myślą o otrzymaniu gładkiej powierzchni przechodzących przez nie desek. Ich zadaniem jest przetarcie jak największej ilości drewna okrągłego w jak najkrótszym czasie. Tak więc po przetarciu kłody drewna w tartaku otrzymamy deskę o szorstkiej i chropowatej powierzchni.

Jak postępuje się z tarcicą?

W niektórych przypadkach tartaki po prostu wysyłają takie drewno jako tarcicę nieobrzynaną do dalszej odsprzedaży. W takim przypadku obróbka drewna spoczywa w rękach hurtownika, detalisty albo osoby prywatnej zainteresowanej kupnem. Zazwyczaj właściciele tartaku decydują się na przetarcie dwóch równoległych boków deski przed wysłaniem jej do hurtownika. Powód tego jest taki, że deska o obrobionej powierzchni zajmuje mniej miejsca niż tarcica całkowicie nieobrzynana, w związku z czym można załadować większą jej ilość do ciężarówki.

Narzędzia do obróbki tarcicy nieobrzynanej

Samodzielna obróbka tarcicy nieobrzynanej

Jeśli chcesz obrobić tarcicę w domowym warsztacie, będziesz potrzebował kilku narzędzi. Podstawowym narzędziem jest strug, który zdziera cienkie warstwy materiału z jednej strony deski, aż do momentu, gdy szorstka powierzchnia zostanie znacznie wygładzona, choć nie do końcowego stopnia gładkości. Aby to ostatnie było możliwe, trzeba będzie wykonać szlifowanie papierem ściernym.

Innym zadaniem strugarki jest zmniejszenie grubości deski aż do uzyskania odpowiedniej wielkości wymaganej przez projekt. Drugim ważnym urządzeniem, którego potrzebujesz, jest gładzik. Urządzenie to jest przeznaczone do wygładzania bocznych krawędzi płyty. Deskę umieszcza się na gładziku pod kątem prostym do ostrzy i przesuwa, delikatnie dociskając do powierzchni tnącej.

Co warto wiedzieć przed zakupem tarcicy obrzynanej?

Jeśli zdecydowałeś się na zakup tarcicy obrzynanej, warto zapoznać się z kilkoma jej wariantami. Wyróżniamy :

  • tarcicę przetartą dwukrotnie, gdzie najpierw pozbywa się materiału bocznego i formuje się pryzmę, którą po odwróceniu o 90 stopni przeciera się ponownie,

  • tarcicę przetartą na ostro, a następnie obrzynaną wzdłuż równoległej osi,

  • tarcicowy materiał obliniasty, na którym widoczne są oflisy lub obliny będące elementami obwodu okrąglaka.

Zdarza się, że producenci oferują tarcicę przetartą tylko jednostronnie, jednak należy to do rzadkości.

Tarcica obrzynana to wygoda dla osób, które nie potrafią lub nie mają ochoty na samodzielną obróbkę drewna. Z drugiej strony, dla znających się na rzeczy miłośników pracy w drewnie, tarcica nieobrzynana może stanowić ciekawą alternatywę.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search