In Medycyna

Soczewka pochodzi z łacińska nazwa soczewicy, ponieważ soczewka dwuwypukła ma kształt soczewicy. Roślina soczewicy nadaje również nazwę figurze geometrycznej. Niektórzy badacze twierdzą, że dowody archeologiczne wskazują na powszechne stosowanie soczewek w starożytności, sięgające kilku tysiącleci, tzw. soczewka Nimruda jest skalnym artefaktem kryształowym datowanym na VII w. p. n. e., który mógł być użyty jako lupa lub szkło palące. Inni sugerowali, że niektóre egipskie hieroglify przedstawiają „proste szkło soczewek meniskalnych”.

Dobór okularów w salonie optycznym

Najstarszą pewną wzmianką o zastosowaniu soczewek jest sztuka Aristophanes’ play The Clouds (424 p. n. e.), w której wspomina się o paleniu się szkła. Plininy Starszy (XI w.) potwierdza, że okulary były znane w czasach rzymskich. Plininy ma również najwcześniej znane odniesienie do stosowania soczewki korekcyjnej, gdy wspomina, że Nero miał oglądać gladiatorial gry przy użyciu szmaragd (prawdopodobnie wklęsły do korekty na krótkowzroczność, choć odniesienie jest niejasne). Zarówno Pliny, jak i Seneca Młodsza (3 BC-65) opisali efekt powiększający szklanej kuli wypełnionej wodą.

Badanie wzroku - salon optyczny

Średnie ceny w salonie optycznym

Ptolemy (II wiek) napisał książkę o Optyce, która jednak przetrwała jedynie w tłumaczeniu na język łaciński niepełnego i bardzo słabego tłumaczenia arabskiego. Książkę tę otrzymali jednak średniowieczni uczeni w świecie islamskim i skomentował ją Ibn Sahl (XVI w.), który z kolei poprawił Alhazen (Book of Optics, XI w.). Arabski wyraz „obiektyw”, adasa („soczewica”) jest bezpośrednim tłumaczeniem soczewicy łacińskiej, soczewicy. Arabski przekład Ptolemygo Optyki został udostępniony w tłumaczeniu na język łaciński w XII wieku (Eugeniusz Palermo 1154). Z kolei świetne okulary oferuje salon optyczny Dobra Marka Białystok. Między XI a XIII wiekiem wynaleziono „czytające kamienie”. Były to prymitywne soczewki płasko-wklęsłe, wykonane początkowo przez przecięcie szklanki na połowę. Średniowieczne soczewki cysty skalnej Visby z XI lub XII wieku mogą być lub nie były przeznaczone do użytku jako okulary palące.

Okulary zostały wynalezione jako ulepszenie „czytanych kamieni” z okresu wysokiego średniowiecza w północnych Włoszech w drugiej połowie XIII wieku. Był to początek przemysłu optycznego w zakresie szlifowania i polerowania soczewek do okularów, najpierw w Wenecji i Florencji pod koniec XIII wieku, a później w ośrodkach produkcji spektakli w Holandii i Niemczech.

Twórcy okularów stworzyli ulepszone typy soczewek korekcyjnych do korekcji wzroku, oparte w większym stopniu na empirycznej wiedzy zdobytej podczas obserwacji efektów soczewek (prawdopodobnie bez znajomości podstawowej ówczesnej optycznej teorii optycznej), praktyczny rozwój i eksperymenty z soczewkami doprowadziły do wynalezienia złożonego mikroskopu optycznego około 1595 r., a także teleskopu refrakcyjnego w 1608 r., które pojawiły się w centrach produkcji spektakli w Holandii.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search