In Medycyna

Leczenie kanałowe, zwane inaczej endodoncją często wywołuje dreszcze u osób niezaznajomionych z najnowocześniejszymi metodami leczenia zębów tym sposobem. Endodoncja budzi obawy ze względu na pozorną inwazyjność zabiegu – w końcu dentysta musi otworzyć komorę zęba i dotrzeć do nerwów. Na szczęście w dobie współczesnej technologii zabieg taki można przeprowadzić w całkowicie bezpieczny sposób i bez narażania pacjenta na niepotrzebny dyskomfort.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Wskazaniem do przeprowadzenia endodoncji jest głęboka próchnica oraz choroby zapalne miazgi zębowej, które w początkowym stadium rozwoju często objawiają się nagłym i silnym bólem zęba. W celu postawienia diagnozy i zakwalifikowania pacjenta na zabieg, lekarz przeprowadza z nim dokładny wywiad i wykonuje zdjęcie rentgenowskie. Dzięki temu można określić rodzaj i skalę zmian oraz ustalić kształt korzeni zęba.

Czynności poprzedzające zabieg

Przed rozpoczęciem zabiegu bardzo ważne jest ustalenie długości roboczej kanału korzeniowego. Używa się w tym celu endometru – ergonomicznego urządzenia z kolorowym wyświetlaczem nowej generacji. Jeżeli leczony ząb jest zaatakowany próchnicą należy ją najpierw usunąć, by nie doszło do wtórnej infekcji.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Przy leczeniu kanałowym pomocny jest również mikroskop. Pozwala on na precyzyjne zlokalizowanie wszystkich kanałów w leczonym zębie, dzięki czemu można wychwycić nawet te zakrzywione lub niedrożne. Gdy zostaną już dokonane pomiary, lekarz przystępuje do starannego opracowania kanałów przy pomocy narzędzi niklowo-tytanowych oraz przepłukania kanału specjalistycznymi płynami do irygacji. W celu zabezpieczenia zęba przed bakteriami ze śliny oraz ochrony jamy ustnej przed drażniącym działaniem płynu, powierzchnię zabiegową osłania się specjalnym zestawem izolującym zwanym koferdamem.

Leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem

Kanał oczyszcza się z bakterii i usuwa się z niego chore nerwy. Udrożniony w ten sposób kanał korzeniowy wypełnia się uplastycznioną gutaperką z wykorzystaniem Calamusa – specjalistycznego systemu do termicznego wypełniania kanałów działającego w technologii 3D. Po zakończonym zabiegu lekarz wykonuje komputerowe zdjęcia RTG, aby upewnić się, że efekt leczenia jest zadowalający.

Leczenie kanałowe jest bardzo skutecznym zabiegiem. W większości przypadków można je przeprowadzić w ciągu jednej wizyty w gabinecie dentystycznym, a jego efekty utrzymują się przez wiele lat.

Więcej o leczeniu stomatologicznym dowiesz się ze strony http://mdentica.pl/oferta-leczenia/

Recent Posts

Start typing and press Enter to search