In Budownictwo

Klimatyzacja (często określana jako AC, A. C. lub A/C) jest procesem usuwania lub dodawania ciepła z/do pomieszczenia, w ten sposób chłodząc lub ogrzewając średnią temperaturę pomieszczenia.

Klimatyzacja może być stosowana zarówno w warunkach domowych, jak i komercyjnych. Proces ten jest najczęściej stosowany w celu uzyskania bardziej komfortowego środowiska wewnętrznego, typowo dla ludzi lub zwierząt, jednak klimatyzacja jest również wykorzystywana do chłodzenia/odwilżania pomieszczeń wypełnionych ciepłymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak serwery komputerowe, wzmacniacze mocy, a nawet do wyświetlania i przechowywania materiałów graficznych.

 

Klimatyzacja w Białymstoku jak do nas dotarła

Klimatyzatory często wykorzystują wentylator do rozprowadzania klimatyzowanego powietrza do przestrzeni zajmowanej przez budynek lub samochód w celu poprawy komfortu cieplnego i jakości powietrza w pomieszczeniach. Elektryczne zasilacze prądu zmiennego na bazie czynnika chłodniczego mogą być wyposażone w małe urządzenia chłodzące małą sypialnię, którą może przenosić osoba dorosła, a także w masywne urządzenia zainstalowane na dachu wież biurowych, które mogą chłodzić cały budynek. Chłodzenie odbywa się zazwyczaj w cyklu chłodniczym, ale czasami stosuje się odparowanie lub swobodne chłodzenie. Systemy klimatyzacyjne mogą być również wykonane w oparciu o substancje osuszające (chemikalia, które usuwają wilgoć z powietrza) oraz podziemne rury, które mogą rozprowadzać podgrzany czynnik chłodniczy do gruntu w celu chłodzenia.

W najbardziej ogólnym sensie klimatyzacja może odnosić się do dowolnej formy technologii, która modyfikuje stan powietrza (ogrzewanie, chłodzenie, odreagowywanie wilgoci, czyszczenie, wentylacja lub ruch powietrza). Jednak w powszechnym użyciu „klimatyzacja” odnosi się do systemów chłodniczych. W budownictwie kompletny system ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji nazywany jest ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją (HVAC – w przeciwieństwie do AC).
Chłodzenie parowe.

Klimatyzacja naszych przodków

Od czasów prehistorycznych do chłodzenia użyto śniegu i lodu. Działalność związana ze zbiorem lodu w zimie i przechowywaniem go latem stała się popularna pod koniec XVII wieku. Praktyka ta została zastąpiona przez mechaniczne maszyny do wytwarzania lodu.

Podstawowa koncepcja klimatyzacji jest podobno stosowana w starożytnym Egipcie, gdzie trzcinę zawieszono w oknach i zwilżono ją wodą. Odparowanie wody chłodzącej ochłodzone powietrze wydmuchiwane przez okno. Proces ten przyczynił się również do zwiększenia wilgotności powietrza, co może być korzystne w suchym klimacie pustynnym. W starożytnym Rzymie woda z akweduktów była cyrkulowana przez ściany niektórych domów, aby je schłodzić. Inne techniki w średniowiecznej Persji polegały na wykorzystaniu cystern i wież wiatrowych do chłodzenia budynków w gorącym sezonie.

Chiński inżynier mechanik i wynalazca Ding Huan z dynastii Han wymyślił wentylator obrotowy do klimatyzacji, o średnicy 7 kółek 3 m (10 stóp) i napędzany ręcznie przez więźniów z tamtych czasów.[5] W 747 r. cesarz Xuanzong (r. 712-762) z dynastii Tang (618-907) wybudował w pałacu cesarskim halę chłodniczą (Liang Tian), opisaną przez Tang Yulin jako posiadającą napędzane wodą koła wentylatorów do klimatyzacji oraz podnoszące się strumienie strumienia wody z fontann. Podczas późniejszej dynastii Song (960-12-1279) źródła pisane jeszcze szerzej wspominały o tym, że wentylator obrotowy klimatyzacji jest jeszcze szerzej stosowany.

W XVII wieku holenderski wynalazca Cornelis Drebbel zademonstrował „Przekształcenie lata w zimę” jako wczesną formę nowoczesnej klimatyzacji dla Jamesa I Anglii poprzez dodanie soli do wody. Więcej informacji przeczytasz na naszej stronie klimatyzacjauslugi.pl

Recent Posts

Start typing and press Enter to search