In Motoryzacja

Firma transportowa pierwsza powstała w Niemczech. W 1912 r. Martin Sixt założył firmę z flotą trzech samochodów, tworząc pierwszą w Niemczech firmę wynajmującą samochody. Podczas I wojny światowej flota została skonfiskowana i wykorzystana przez wojska niemieckie. Po wojnie wznowiono działalność gospodarczą, ale flota została ponownie zajęta przez wojska niemieckie w czasie wybuchu II wojny światowej. Gdy wojna zakończyła się, kompania się odrodziła, tworząc flotę taksówek dla członków armii amerykańskiej stacjonujących w Niemczech. Następnie otworzyła taksówkę w Monachium z pierwszymi taksówkami radiowymi.

Firma transportowa pierwsza powstała w Niemczech

W 1951 r. powstała firma Auto Sixt zajmująca się wypożyczaniem samochodów. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych firma rozszerzyła swoją działalność, otwierając oddziały we wszystkich głównych portach lotniczych w Niemczech. W 1982 roku zmieniono nazwę Auto Sixt na Sixt Autovermietung GmbH, z nazwą Sixt/Budget w logo. W 1986 r. firma ponownie przeszła transformację, tym razem przekształcając się w firmę Sixt AG, notowaną na niemieckiej giełdzie papierów wartościowych. W 1988 r. utworzono spółkę zależną Sixt Leasing GmbH, a w 1993 r. działalność operacyjną AG przekazano innej spółce zależnej, Sixt GmbH & Co Autovermietung KG. Następnie Sixt AG działała jako spółka holdingowa Grupy.

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku Sixt stał się największą niemiecką firmą wynajmującą samochody. Jednocześnie Grupa rozszerzyła swoją działalność za granicą o kraje takie jak Szwajcaria, Francja i Wielka Brytania. Tunezja, Maroko i Nowa Zelandia poszły w 1998 roku. W 2001 r. Sixt rozszerzył swoją działalność jako firma transportowa na Bliski Wschód oraz inne kraje Afryki. Sixt rozpoczął działalność w Stanach Zjednoczonych w 2011 roku.

Konkurenci w firmach transportowych

W 1993 r. Sixt zakupił aktywa swojego konkurenta Autoverleih Buchbinder, krótko obsługując markę przed jej ostatecznym zaprzestaniem. Sixt nie zdołał zabezpieczyć praw do nazewnictwa, a następnie Buchbinder został przywrócony i kontynuował działalność na rynku. W 1999 r. Bundesgerichtshof Federalny (BGH) wydał w 1999 r. przełomowy wyrok przeciwko Sixtowi w sprawie nielegalnego ustalania cen, zobowiązujący go do zapłaty odszkodowania na rzecz jego franczyzobiorców. Sixt kontroluje de facto ceny dla niezależnych franczyzobiorców, ponieważ są one częścią niemieckiego systemu rezerwacji. W przypadku rozbieżności cenowych umowy najmu zostały zwrócone Niemcom. Zgodnie z niemieckim prawem antymonopolowym (ustalanie cen drugiej ręki) zostało to uznane za niedopuszczalne i zabronione przez BGH.

umowa-wynajmu-samochodow-katowice-czytelna

W 2003 roku korporacja została zmuszona do obrony przed Hedge Fund Manager Florianem Hommem, który spekulował spadkiem notowań akcji. Ostatecznie Homm został ukarany grzywną za manipulację cenami. W 2006 r. Sixt złożył ofertę przejęcia swojego konkurenta, Europcar, kiedy właściciel firmy Volkswagen zaoferował ją na sprzedaż. Obok obaw antymonopolowych (Sixt miał wówczas około 23% udziału w rynku, Europcar 22%), pojawił się również opór ze strony rady zakładowej Europcar, która obawiała się redukcji miejsc pracy po fuzji. W końcu Volkswagen zaakceptował ofertę francuskiej spółki inwestycyjnej Eurazeo.

Transformacja w firmie transportowej Sixt

Od 2007 r., za pośrednictwem spółek zależnych, Sixt prowadzi internetowe usługi pośrednictwa w handlu pojazdami silnikowymi za pośrednictwem stron internetowych: Autocommunity Carmondo, Mystocks, RadAlert, Winebase i autohaus24. W 2010 r. byli pracownicy twierdzili, że Sixt sprzeciwia się utworzeniu rady zakładowej. Zarząd spółki zaprzeczył temu zarzutowi.

W 2013 r. Sixt AG został przekształcony w formę prawną spółki europejskiej (Societas Europaea) i od tego czasu został nazwany Sixt SE. W ramach transformacji w 2013 r. utworzono europejską radę zakładową („Sixt Europe Leaders Forum”). W maju 2015 roku Sixt wprowadził na giełdę we Frankfurcie swoją spółkę zależną Sixt Leasing AG.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search